Johannebergs Equmeniakyrka

Gudstjänsten 1 oktober, ”-En timme som vill beröra”

Så beskriver de medverkande själva om de texter och musik som kommer att framföras under söndagens gudstjänst. Du kommer att få höra Ewa Hansson sjunga och binda samman timmen med ord och tankar. Musiken som framförs har skapats av Göran Holmqvist. Han skriver utifrån ett humanistiskt och existentiellt perspektiv medan Ewa tar spjärn mot hans låtar för att formulera sin kristna tro.

Det blir alltså en musikfyld och tänkvärd gudstjänst som ser annorlunda ut mot hur den annars brukar vara upplagd.
Varmt Välkommen!

”Är det någon där?”

Låtarna under gudstjänsten är från Görans tidigare inspelade repertoar till nyskrivna och sällan framförda. Göran skriver utifrån ett humanistiskt och existentiellt perspektiv medan Ewa tar spjärn mot hans låtar för att formulera sin kristna tro. En tro som vill vara öppen och transparent men ändå specifik. Allmänmänsklig och inte exklusiv. En tro på en Gud som lyssnar, bryr sig och tar emot när vi faller. För faller, det gör vi. Alltid ensamma… eller? Ewa och Göran bor i Södra skärgården och båda arbetar till vardags med människor. Göran är också musiker, författare och konstnär. Ewa är sångerska som med sina tolkningar önskar beröra den som lyssnar.

Arkiv

Equmeniakyrkan-alt2

ADRESS

Johannebergs Equmeniakyrka
Pilbågsgatan 17
412 59 Göteborg

TELEFON

Till Pastor Carin:0708-36 37 30

EMAIL ADRESSER

pastor@johannebergsequmeniakyrka.se

ordf@johannebergsequmeniakyrka.se

Copyright 2018 Johannebergs Equmeniakyrka ©  All Rights Reserved